Ana Sayfa

BİZ NE YAPARIZ?

Dar gelirli aile ortamından yaşayan,  olumsuz koşullar nedeniyle sokakta çalıştırılan, eğitime ara vermiş ya da kısmı olarak devam eden çocuklara ve ailelerine ulaşarak  koşullarını iyileştirmek; sağlık, gıda, eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak, okula ya da okul çağını geçmiş ise meslek atölyelerine yönlendirmek, sokak ve madde ile tanışmaması için, önleyici çalışmalar yapmaktır. Aileleri madde ve sokak konusunda bilgilendirici çalışmalar yaparak, suç madde gibi olumsuz olgularla karşılaşmadan çocuğu ve aileyi bilinçlendirmek, şartlarını iyileştirmek için özel ve tüzel kuruluşlarla iş birliği oluşturarak,önleyici ve kurutucu çalışmaları hayata geçirmektir. Çocuğa ve aileye maddi ve manevi yardımda bulunmak, böylesi çocuk ve gençlerin aileleriyle iletişime geçip sorunlarının birlikte aşılmasını sağlayarak onları ailelerine ve topluma kazandırmaktır.

Aile ortamından uzaklaşmak zorunda kalmış, parçalanmış ailelerin ve devlet himayesinden ayrılmış  sokaklarda yaşayan,  maddi manevi yardıma muhtaç olup kötü koşullarda çalıştırılan, evinden ayrılmış,  madde  bağımlısı olan çocuk ve gençleri bu olumsuz davranış ve alışkanlıklardan arındırıp topluma ve ailelerine kazandırma; bu amaçla özel ve tüzel kuruluşlarla...

DEĞERLERİMİZ

Manifestomuz

1992 yılında önce toplumdan gönüllülerin destekleriyle kurulduk.

Geleceğimiz çocukların ve gençlerin parçalanmış aile, sokak, bağımlılık gibi çıkmaz sokağından çıkmalarını, onlara temiz bir yatak, sıcak bir çorba, okul, meslek kursu olmayı istedik.

 Sokaklardan köprü altlarına, terk edilmiş evlerden izbe kuytulara, elimizi uzattık. Yüzlerce çocuk ve genci maddeden arındırdık, okuttuk, meslek kurslarına yönlendirdik, işe yerleştirdik, evlendirdik. 

İnanıyoruz ki, çocuk ve gençlere fırsat verildiğinde, etiketlenmediklerinde, çabalarını desteklediğimizde hayata sımsıkı bağlarla tutunup, hem kendilerine hem çevrelerine hem de ülkemize faydalı gençlere dönüşüyorlar.

 

 Çocuklarımız ve gençlerimiz bizi, sizi bekliyor. 

25_07_13_21648180bb592a84d19d22a7b64200b1

Umut Çocukları Derneği'ne el uzatan değerler

 Umut Çocukları Derneği kurulduğu yıldan bu yana gönüllü destekçileri sayesinde binlerce kişiye yeni bir hayat sunmak için projeler geliştiriyor. Değerli destekçilerimiz Umut Çocukları Derneği hakkında izlenimlerini paylaştılar. Sokakların karanlığından aydınlık yarınlara adım atan tüm çocuk ve gençler adına tüm destekçilerimize teşekkürü borç biliriz. İyi ki varsınız. 

Yazar, oyuncu ve doktor Ercan Kesal

Hatice Tunçeri

Planet İstanbul Yön. Kurulu Başkanı Fatih Aydın

Dent Group Yön. Kurulu Başkanı Doktor Aydemir Karaer

Yar. Doç. Dr. Mehmet Emin Güneş 

Kaptan Pilot Hakan Sucular 

Ressam Nilgün Okay 

Marmara Üni. GSF Öğretim Üyesi Enis Rıza Sakızlı 

 Doktor Fatih Kılıçaslan

Ercan KESal

Bir zamanlar şöyle bir yazı yazmıştım:‘’Oğlum büyüyor artık. Yeni cesaretler ve korkular edinerek. Bir süredir karanlıktan korkuyor. Tek başına odasına giderken karanlık koridordan çekindiği gibi. Geçenlerde onunla yalnız kaldığım bir akşam, psikoloji okumalarında rastladığım bir diyaloğun aynını yaşadım. Alt kattan çantasını almış karanlık merdiveni tırmanırken, bir yandan da üst kattaki çalışma odama duyurmaya çalışıyordu sesini:“Baba, konuş benimle. Korkuyorum, burası çok karanlık.”“Korkacak bir şey yok oğlum… Hem, ne faydası olacak, beni görmüyorsun ki.”“Olsun, konuş. Biri konuşunca aydınlık oluyor.”Umut Çocukları Derneği, karanlıkta yol almaya çalışan çocuklara umut olmuş, ellerinden tutmuş, yaşama cesareti vermiştir.Ben, onlara kendi halimce omuz vermeye çalıştım ve dilim döndüğünce konuştum. Yolları aydınlık olsun diye. Biri konuşunca aydınlık oluyor çünkü!

fatih aydın

Merhaba
2012 yılından bu yana şahsım ve şirketimiz Planet İstanbul Turizm olarak Umut Çocukları Derneği’ni desteklemekteyiz.
Ülkemizde yaşayan Barınma İhtiyacı olan gençlere, dar gelirli ailelere temel ihtiyaçları konusunda yardımı görev edinmiş ve bu konuda yıllardır zor koşullarda büyük mücadeleler veren Umut Çocukları Derneği ile birlikte bugüne kadar birçok yardım etkinliğini başarıyla gerçekleştirdik.

NİLGÜN Okay

 Selam çocuklarım…

Sizleri o karanlık sokaklara emanet eden, bırakan, ne yazık ki terk eden bizleriz. Talihsiz acılardan geçtiniz ve geçmektesiniz. Bizler iyi veya kötü sıcak evlerimizde kendi karanlıklarımızda uyurken siz; sert, acımasız, kavurucu acılarınız içerisinde korkularınız... 

FATİH KILIÇARSLAN

Her çocuk “Umuttur”
Toplumsal değişmeyle paralel iç göç, üretim araçlarında farklılaşma, aile bağlarında zayıflama beraberinde sosyal sorunlarda artışa yol açmıştır. Aile ve toplumsal sorunlarından en çok çocuklar etkilenmiş çocuklar arasında ihmal, istismar, şiddet ve madde bağımlılığı giderek yaygınlaşmıştır.
Millet olarak sosyal sorunlar karşısında “Bana ne”, “Beni ilgilendirmez” diyemeyiz.
Milletçe çocuklarımızın karşılaştığı sorunların çözümü yönünde ortak duyarlılık oluşturarak harekete geçmeliyiz.
İşte Umut Çocukları Derneği toplumumuzun çocuklarımızın refahı yönündeki ortak duyarlılığını temsil etmektedir.
Umut Çocukları Derneği kuruluşundan itibaren dernek temsilcileri ve gönüllüleri ile birlikte çocuklarımızın karşı karşıya kaldığı sosyal sorunlar karşısında çocuk, genç ve ailelere yönelik sosyal hizmet projeleriyle önemli bir misyonu temsil etmektedir.
Umut Çocukları Derneği’nin çocuk yararına sürekli ve sürdürülebilir hizmetlerinin devamı çocuk refahının gelişimi açısından hayati önemini vurgulayarak değerli dernek temsilcilerine başarılar dilerim.
Fatih Kılıçarslan
Sosyal Hizmet Uzmanı
Aileder Yönetim Kurulu Başkanı